Archiwum1

Lego nad Bałtykiem

Nie trzeba jechać aż do Legolandu. Nad Zatoką Pucką w Swarzewie można zobaczyć małe i większe cudeńka stworzone z ponad miliona klocków Lego. Tuż przy drodze z Pucka do Władysławowa znajduje nowy budynek „Muzeum Kocham Bałtyk” po brzegi wypełniony klockami Lego. Na parterze znajdują się stanowiska z całą masą klocków pozwalające na zbudowanie własnego modelu i możliwością zakupienia wykonanej pracy – płacimy za wagę zużytych klocków.

Suchacz i okolice na kanale TVP Historia


Dzisiaj rano (02.08.2015) na kanale TVP historia miała miejsce premiera ogólnopolska 6 odcinka z cyklu filmów „Z naturą na co dzień”. Jest to dobra promocja Suchacza i naszych okolic. Powtórka 08.08.2015 r. godz. 13:30 (TVP Historia), planowane są również emisje na TVP Regionalna i TVP Polonia.

Baltic Sail 2015


04.07.2015 – wyjazd na Batic Sail do Gdańska. Podczas tegorocznego święta żaglowców kaprowie z Suchacza zaokrętowali się na statek Libava… Pływaliśmy, strzelaliśmy z armaty do litewskiego „Brabandera” i zawarliśmy znajomość z łotewsko-rosyjską załogą. Kapitanowi wręczyliśmy replikę elbląskiego talara z 1651r. – monetę pasującą do epoki pierwowzoru Libavy. Oprócz turystów na pokładzie była jeszcze grupa odtwórców historycznych z Gdańska w strojach bardzo przypominających nasze kaperskie.

LIBAVA – jednostka dość charakterystyczna, pływająca pod banderą łotewską. Zbudowana została w 2008 roku w Pietrozawodsku a jej konstrukcja inspirowana była XVII-wiecznymi statkami z czasów słynnego księcia Kurlandii, Jakuba Kettlera. W procesie budowy dochowano wszelkich starań, aby konstrukcja i takielunek przypominały jednostki z tamtych czasów. Statek ma niecałe 17 m długości, kadłub wykonany z wytrzymałego drewna, posiada mocny silnik i nowoczesne przyrządy nawigacyjne. Zadbano również o komfort – jednostka posiada pięć podwójnych kabin, z ogrzewaniem i prysznicem oraz wspólną część z sauną – co raczej trudno sobie wyobrazić za czasów panowania władców XVII-wiecznej Kurlandii 😉 – posiada całkiem sprawne armaty! 😉 Żaglowiec, którego kapitanem jest Anatoly Molokanov bierze udział w wielu morskich wydarzeniach na Bałtyku.

Wycieczka do Gdańska


24.06.2015 roku na zaproszenie Pana Henryka wspierającego szkołę od początku jej istnienia, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Kaprów Polskich w Suchaczu mieli okazję odbyć rejs na pokładzie szkunera gaflowego „Kapitan Borchardt”.

 

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Tolkmicko.


W dniu16 czerwca o godzinie 17.30 w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbędzie się spotkanie mieszkańców Sołectwa Suchacz z udziałem Dyrektora Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu, przedstawiciela Zakładu Cleaner oraz przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko dotyczące realizacji  systemu gospodarki odpadami komunalnymi (wywozu śmieci) w gminie Tolkmicko. Organizatorami spotkania są między innymi radne z Suchacza: Wiesława Pokropska i Jolanta Grzebiela, które  znalazły się w gronie 8 osób głosujacych za podwyżką opłat.
Będzie okazja zapytać o skuteczność urzędników w egzekwowaniu opłat i decyzje administracyjne burmistrza dotyczące nakładania opłaty wobec osób niezgłaszających deklaracji. Ze złożonych 
deklaracji wynika, że naszą gminę zamieszkuje o wiele mniej osób niż w oficjalnych statystykach – sprawdzanie i nakładanie opłat w takim przypadku należy do obowiązków burmistrza.

Znacznie łatwiejszym sposobem jest jednak podnoszenie opłat dla pozostałych mieszkańców. Stawki są do 25% większe niż w sąsiednich gminach Elbląg i Frombork. Porównując opłaty do sąsiedniej gminy Milejewo można przeżyć już szok !

Za 5 osobową rodzinę segregującą odpady zapłacimy w gminie Tolkmicko 600zł rocznie, a bez segregacji 1080zł rocznie – po podwyżce.
Taka sama rodzina w gminie
 Milejewo zapłaci z segregacją 192zł rocznie, a bez segregacji 360zł rocznie – po podwyżce.
TO JEST TRZYKROTNA RÓŻNICA ! Kto wierzy, że mieszkaniec gminy Tolkmicko „produkuje” 300% więcej śmieci niż mieszkaniec sąsiedniego Milejewa? Wynika, że burmistrz Tolkmicka i część radnych.
Warto dodać, że:
 obie gminy od początku obsługuje ta sama firma wywożąca śmieci
 śmieci są wywożone do tego samego zakładu w Elblągu
 odległości dowozu w gminie Tolkmicko są  porównywalne
 po podwyższeniu stawki na miesiące letnie gdzie śmieci są najbardziej dokuczliwe obniżono dwukrotnie częstotliwość ich odbierania
Podwyżka opłat za odbieranie odpadów komunalnych w gminie Tolkmicko dotyczyła tylko mieszkańców, osoby prowadzące działalność płacą starą stawkę i są rozliczane za ilość odbieranych śmieci, a nie od osoby.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Archiwum1

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *